0

Юридичні новини за червень 2020

 • Процесуальні строки

Прийнято Закон “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”.

Законом удосконалено норми процесуальних кодексів в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину.

Законом визначено можливість суду за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених кодексом), поновлювати строки, встановлені у статтях вищезазначених процесуальних кодексів, а також продовжувати процесуальні строки, які встановлені законом чи судом, на строк дії карантину.

Законом розширено перелік статей в ГПК України, ЦПК України та КАС України, які стосуються поновлення процесуальних строків під час дії карантину.

 • Щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою

Прийнято ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою», набрання чинності, 27.06.2020. 

 У Кримінальному кодексі України ст.255 викладено в новій редакції:

Стаття 255. Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній

1. Створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами –

караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

2. Участь у злочинній організації –

карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища, –

караються позбавленням волі на строк від 8 до 13 років з конфіскацією майна.

4. Створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою –

караються позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

5. Дії, передбачені частинами першою, другою або четвертою цієї статті, вчинені особою, яка здійснює злочинний вплив або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі “вора в законі”, –

караються позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

6. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

Примітка. 1. Під злочинним впливом у цій статті та статтях 255-1, 255-3 цього Кодексу слід розуміти будь-які дії особи, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям сприяє, спонукає, координує або здійснює інший вплив на злочинну діяльність, організовує або безпосередньо здійснює розподіл коштів, майна чи інших активів (доходів від них), спрямованих на забезпечення такої діяльності.

2. Під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі “вора в законі”, у цій статті та статтях 255-1, 255-3 цього Кодексу слід розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.

Кримінальний кодекс України доповнено статтями:

Стаття 255-1. Встановлення або поширення злочинного впливу

1. Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу за відсутності ознак, зазначених у частині п’ятій статті 255 цього Кодексу, –

караються позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах чи установах виконання покарань, –

караються позбавленням волі на строк від 9 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі “вора в законі”, –

караються позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

Стаття 255-2. Організація, сприяння у проведенні або участь у злочинному зібранні (сходці)

1. Організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, –

караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

2. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора злочинного зібрання (сходки), за вчинення злочину, передбаченого частиною першою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про цей злочин, а також активно сприяла його розкриттю.

Стаття 255-3. Звернення за застосуванням злочинного впливу

1. Звернення до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі “вора в законі”, з метою застосування нею такого впливу –

карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років з конфіскацією майна або без такої”.

В звязку з прийняттям змін до КК України, зміни прийняті також в КВК України, КПК України, ЗУ “Про попереднє ув’язнення”, ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”.

 • Ратифіковано Конвенцію

11.06.2020 набрав чинності документ Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів. За положеннями Конвенції, кожна Сторона гарантує право кожному, без дискримінації за будь-якою ознакою, на доступ, за вимогою, до офіційних документів, що знаходяться в розпорядженні державних органів. Кожна Сторона вживає необхідних заходів у своєму національному законодавстві для впровадження положень щодо доступу до офіційних документів, передбачених цією Конвенцією.

 • Як вносити зміни

Прийнято ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури внесення змін», набрання чинності, 11.06.2020. Доповнено статті КУпАП, КК України та КПК України про порядок внесення змін до кодексів.

 • Мова програм

Внесені зміни до ЗУ «Про внесення змін до Закону України “Про систему іномовлення України” щодо програмної політики та території розповсюдження», набрання чинності 11.06.2020. Зокрема, зазначено, що Програми ДП “Мультимедійна платформа іномовлення України” виробляються українською мовою, а також іншими мовами залежно від доцільності та необхідності використання тієї чи іншої мови для досягнення мети діяльності.

 • Оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення

Відповідно до Наказу МВС України від 27.05.2020 № 416  затверджено Зміни до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.

 • Перевірка при реєстрації

Прийнято Постанову КМ України від 27.05.2020 р. № 481 «Про внесення змін до Правил реєстрації місця проживання», набрання чинності 23.06.2020.

Працівник органу реєстрації також з метою перевірки належності особі, що подала заяву для реєстрації місця проживання, відповідного житла на праві власності чи належності власнику/співвласникам, що надали згоду особі для реєстрації місця проживання, відповідного житла на праві власності, а також з метою перевірки перебування такого житла в іпотеці або довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов’язань використовує відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідно до Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

 • Нове в документах

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільсько господарства України прийняло Наказ 19.05.2020 №919 «Про затвердження форми попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю», набрання чинності 12.06.2020.

Затверджено форму попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

 • Зміни до Лісового кодексу України

25.06.2020 набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів» від 02.06.2020 року, № 643-IX.

 • Посилено відповідальність

Прийнято ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за невиконання законних вимог та перешкоджання діяльності народного депутата України, Рахункової палати, члена Рахункової палати, депутата місцевої ради», набрання чинності 26.06.2020. 

Статтю 188-19 КУпАП викладено в новій редакції.

Ст.188-19. Невиконання законних вимог народного депутата України, Рахункової палати, члена Рахункової палати

Недодержання встановлених законом строків надання відповіді на звернення народного депутата України, ненадання, надання неправдивої або неповної інформації на таке звернення –

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від 350 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, –

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Недодержання встановлених законом строків надання відповіді на запит народного депутата України, ненадання, надання неправдивої або неповної інформації на такий запит – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною третьою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, –

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 800 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невиконання законних вимог Рахункової палати, члена Рахункової палати, створення перешкод у їх роботі під час здійснення ними своїх повноважень, надання неправдивої або неповної інформації або ненадання інформації у строк, встановлений законом, –

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від 200 до 350 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч.5 цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, –

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 350 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також посилено відповідальність у ст. 351 КК України (Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради).

 • Посилення захисту телекомунікаційних мереж

03.06.2020 набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту телекомунікаційних мереж» від 13.05.2020 року
№ 600-IX.

Статтю 147 КУпАП викладено в новій редакції.

Стаття 147. Порушення правил охорони телекомунікаційних мереж

Порушення правил охорони телекомунікаційних мереж або пошкодження телекомунікаційної мережі чи технічних засобів телекомунікації, чи споруд електрозв’язку, що входять до складу телекомунікаційної мережі, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтю 360 КК України викладено в новій редакції

Стаття 360. Умисне пошкодження або руйнування телекомунікаційної мережі

1. Умисне пошкодження або руйнування телекомунікаційної мережі чи технічних засобів телекомунікації, чи споруд електрозв’язку, що входять до складу телекомунікаційної мережі, якщо такі дії спричинили припинення надання телекомунікаційних послуг, –

караються штрафом від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до 120 годин, або обмеженням волі на строк від 1 до 3 років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або загальнонебезпечним способом, –

караються штрафом від 3000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони заподіяли майнову шкоду у великому розмірі або спричинили тяжкі наслідки, –

караються штрафом від 15000 до 25000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 6 до 8 років.

Примітка.

1. У цій статті майнова шкода визнається заподіяною у великому розмірі, якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. 2. Тяжкими наслідками у цій статті вважаються дії, що спричинили припинення надання телекомунікаційних послуг на критично важливі об’єкти інфраструктури.

0 0 votes
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомление о
guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x