0

Електронний договір

Електронний документообмін між клієнтами та партнерами став звичайним процесом. Розвиваються послуги on-line, продаж товарів та послуг через інтернет магазини. Законодавство України дозволяє підписувати документи та укладати договори в електронному вигляді.

Які вимоги для укладення електронного договору?

Електронний договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків, оформлена в електронній формі (ЗУ «Про електронну комерцію»). Норми Цивільного та Господарського кодексів України також застосовуються при укладенні договору.

Чим відрізняється електронний договір?

Для електронного договору є істотні умови, передбачені в ст. 11 ЗУ «Про електронну комерцію».

 • Технологія (порядок) укладення договору.

Електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною (ч. 3 ст.11 ЗУ «Про електронну комерцію»).

 • Порядок створення та накладання електронних підписів сторонами договору.

Електронний підпис – це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов’язуються і використовуються ним як підпис (п.12 ст.1 ЗУ «Про електронні довірчі послуги»). Електронний підпис ідентифікує особу, підтверджує цілісність документу та договірні зобов’язання сторін.

 • Можливість та порядок внесення змін до умов договору.

Якщо є пропозиція укласти електронний договір, потрібно передбачити технічну можливість особи, якій адресована така пропозиція, змінювати зміст наданої інформації до моменту прийняття пропозиції.

 • Спосіб та порядок прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту).

Пропозиція укласти електронний договір можлива у вигляді комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-телекомунікаційних системах.

 • Порядок обміну електронними повідомленнями та інформацією між сторонами під час виконання ними своїх зобов’язань.

Електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження повідомлення в електронній формі, якщо немає інших домовленостей.

Також факт одержання електронного документа можливо підтвердити у формі документа на папері. Вважається, що електронний документ не одержано адресатом, якщо у сторони немає підтвердження. Допустимо також електронний документ відправити за місцем знаходження особи (ст.ст.10, 11 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг»).

 • Технічні засоби ідентифікації сторони.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис.

 • Порядок внесення змін до помилково відправленого прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту).

Зазначені умови договору застосовуються, якщо сторона обрала інший товар, не вірно зазначила вихідні дані тощо.

 • Посилання на умови, що включаються до договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до іншого електронного документа і порядок доступу до такого документа.

На практиці, це Згода на обробку персональних даних чи Політика конфіденційності.

 • Спосіб зберігання та пред’явлення електронних документів, повідомлень, іншої інформації в електронній формі та умови доступу до них.

Суб’єкти електронного документообігу самостійно визначають режим доступу до електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, та встановлюють для них систему (способи) захисту.

Електронні документи повинні зберігати на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність, а за необхідності – дублювати документи на кілька електронних носіїв та здійснювати їх періодичне копіювання. Строк зберігання повинен бути не меншим від строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері.

Якщо неможливо виконати зазначені вимоги, електронні документи повинні зберігатися у вигляді копії документа на папері.

Інформація, що міститься в електронних документах, повинна бути доступною для її подальшого використання. А також має бути забезпечена можливість відновлення електронного документа (ст.13 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг»).

 • Умови виготовлення та отримання паперових копій електронних документів.

В електронному договорі можливо передбачити, що сторони погоджуються з умовами договору без підпису письмового примірника.

Копія документа на папері для електронного документа – це візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

 • Можливість вибору мови, що використовується під час укладення та виконання договору та інші відомості.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта), текст електронного договору, електронні повідомлення укладаються державною мовою. За бажанням покупця електронний договір може укладатися іншою мовою за згодою сторін. Залежно від предмету договору сторони фіксують інші умови та прописують деталі.

Місцем укладення електронного договору є місцезнаходження юридичної особи або місце фактичного проживання фізичної особи, яка є продавцем (виконавцем, постачальником) товарів, робіт, послуг.

0 0 votes
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомление о
guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x