0

Кримінальні проступки

В Україні запроваджено інститут кримінальних проступків.

Набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018 року.

Різниця між кримінальним проступком та злочином

Кримінальний проступок – передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 3-х тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Класифікація кримінальних правопорушень враховуючи зміни до закону:

• кримінальні проступки (основне покарання не пов’язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує 3000 н.м.д.г.);

• злочини невеликої тяжкості (основне покарання — до 5 років позбавлення волі, штраф до 10000 н.м.д.г.);

• тяжкі злочини (основне покарання — до 10 років позбавлення волі, штраф до 25000 н.м.д.г.);

• особливо тяжкі злочин (основне покарання — понад 10 років позбавлення волі (довічне позбавлення волі), штраф понад 25000 н.м.д.г.).

Спрощена процедура

За новим законом нетяжкі злочини, стають проступками (крадіжка (ч.1 ст.185 КК), шахрайство (ч.1 ст.190 КК), хуліганство (ст.296 КК), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ч.1 ст.309 КК) та інші).

Також КК України доповнено статтею 286-1 – Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Санкція 1,2 частини статті передбачає штраф у розмірі від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3-х років.

Розслідування

Дізнання здійснюють дізнавачі – поліцейські, уповноважені особі Служби безпеки, органи, які контролюють додержання податкового законодавства, представники Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби України та Національного антикорупційного бюро.

Процедура дізнання передбачає ширший перелік слідчих (розшукових) дій, які можуть вчинятися до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, порівняно із процедурою досудового слідства.

До внесення даних до ЄРДР дізнавач:

• відбирає пояснення;

• направляє на медичний огляд;

• отримує висновки спеціалістів;

• знімає показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

• вилучає знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, які є безпосереднім предметом кримінального проступку або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

Органи дізнання проводять розслідування проступків за скороченою процедурою у формі досудового дізнання, не більше 1 місяця з дня вручення особі повідомлення про підозру.

Обмеження прав підозрюваних застосовується у виключних випадках:

  • не більш як на 3 години з моменту фактичного затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок;
  • на 24 години, якщо особа перебуває в нетверезому стані і своїми діями створює небезпеку для оточуючих;
  • на 72 години в тому випадку, якщо порушник у відповідь на вимогу правоохоронця припинити протиправну поведінку чинить опір або ж продовжує вчинення проступку або намагається втекти.

Швидкий судовий розгляд

Суд розглядає справу протягом 5 днів після направлення прокурором обвинувального акту до суду.

Суд може розглянути провадження щодо нього без виклику учасників до зали судових засідань, якщо обвинувачений визнає свою вину та не має наміру оспорювати встановлені в ході дізнання обставини.

Особа, яка була притягнута до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, вважатиметься такою, що не має судимості після відбуття покарання.

Згодом адвокати отримають безпосередньо практику у розгляді справ та проведенні розслідування у скоєнні кримінальних проступків, а також судову практику з розгляду даної категорії справ. Слідкуємо за змінами разом.

0 0 votes
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомление о
guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x